www.rozgadani.4ra.pl

Rozmowy o Sklepach Internetowych

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 204 55

szybol
Administrator
Windows 7Chrome 48.0.2564.109

Żarówki LED

Jaka jest prawda o żarówkach LED?
Podobno są lepsze nawet od energooszczędnych świetlówek - to prawda?
Używacie takich żarówek???

Offline

#2 223 32

pitus
Administrator
Windows 7Chrome 48.0.2564.109

Odp: Żarówki LED

Witam,

mam spore doświadczenie z żarówkami LED, bo wydałem na nie masę kasy i niestety nie zawsze wybierałem dobrze. Mam nadzieję że komuś ta wiedza pomoże w podjęciu odpowiedniej decyzji.
Na rynku jest obecnie bardzo wiele źródeł światła opartych na technologii LED. Aby kupić dobrą żarówkę trzeba niestety dysponować odpowiednią wiedzą. Postaram się ją dać w pigułce i wymienię w punktach.

1. Moc. Strumień światła itd
Nie dajcie się złapać na porównania typu świeci jak 50 albo 70W. To wszystko w większości kłamstwa. Żarówka, świetlówka, lampa elektronowa (żarówka LED), lampa sodowa, to zupełnie różne źródła światła które działają na zupełnie innych zasadach. Generalnie wyznacznikiem tego jak świeci dane źródło jest strumień świetlny mierzony w lumenach (jednostka lm)
np żarówki 25W to ok 200lm, 50 W to ok 500lm a 100W to ok 1200lm. Generalnie czym więcej watt tym krzywa lumenów idzie do góry, czyli nie zawsze wystarczy dodać jedno 0 . Ale dla nas możemy przyjąć to jedno 0.
Więc jeśli ktoś pisze że żarówka ma 200lm i mówi ze świeci jak 50W to oczywiście kłamie.
Nie dajcie się też złapać na to że ktoś mówi że mierzył luxomierzem, Lux to jednostka natężenia światła. Nie ma nic wspólnego ze strumieniem. Laser ma dużo luxów, ale za wiele nim nie oświetlimy.

2. Barwa światła

Temperaturę barwową mierzymy w Kelvinach. Im niższa tym światło cieplejsze. Żarówka ma ok 2500K, natomiast taki ksenon będzie miał z pewnością ponad 7000K. Jak dla mnie barwa 3300K jest jeszcze do wytrzymania, natomiast wszystko co powyżej jest wg mnie zimne, ale to już sami musicie ocenić. Bo sprawa barwy jest bardzo subiektywna.

3. CRI mierzone w jednostce Ra. Bardzo ważny parametr, przez wielu sprzedawców pomijany lub ignorowany. Chodzi tutaj o odwzorowanie barw. Generalnie wskaźnik Ra 100 jest ideałem, czyli im bliżej setki tym lepiej. Wg mnie wszystko poniżej Ra70 nie za bardzo nadaje się do pokoju. Co innego na zewnątrz, (np oświetlenie posesji) Tam ten wskaźnik nie jest tak istotny. Reasumując, możecie mieć ciepłego Leda albo świetlówkę o Ra 55, i co z tego skoro w tym świetle wszystko będzie wyglądało dziwnie.

Generalnie Ledy są bardzo oszczędne, dobrze wysterowane potrafią świecić wiele tysięcy godzin.
Sterowanie to bardzo ważny punkt. Dioda musi być zasilana prądem stałym o odpowiedniej wartości natężenia. Większośc tanich zarówek na naszym rynku zasilana jest poprzez układ prostowniczy złożony z kondensatorów warystorów oraz diody prostowniczej (mostek Graetza) Niestety układ ten poza niską ceną ma wiele wad. Pierwsza to pulsacja. Tanie żarówki z tym układem pulsują z częstotliwością ok 50-60Hz, co dla wielu z Was moze być wkurzające. Druga poważna wada to mała odporność na zmiany w sieci. takie żarówki szybko ulegaja zużyciu, lub w ogóle przestają świecić bo pada w nich kondensator.
Porządna żarówka LED powinna mieć przetwornicę impulsową tzw CCD. Tylko to gwarantuje że nie będzie pulsacji oraz że dioda będzie dostawała prąd o odpowiednich wartościach. Wielu sprzedawców kłamie pisząc że ich żarówki mają przetwornicę. Wystarczy zrobić mały test. Gdy będzie ciemno zapalmy naszą żaróweczkę i pomachajmy w jej swietle dłonią, gdy dłoń będzie drżała znaczy ze nie ma w środku przetwornicy.

Generalnie nie jestem zwolennikiem diod przewlekanych tzw DIP. To diody które są popularne w tanich zarówkach typu LED 80.
Nie polecam nikomu tych żarówek. Większość z nich świeci maksymalnie 6 miesięcy. Wypalają się diody bądź kondensatory. Są to w większości produkty niskiej jakości.

Wg mnie najlepsze są diody SMD lub Power LED. Power LED to diody mocy, czyli wszystkie pow. 1W. Np takie zarówki z trzema diodami przykrytymi soczewkami rozpraszającymi. Ładnie świecą i są żywotne, ale niestety świecą punktowo. Nadają się do oświetlenia ekspozycyjnego ale słabo radzą sobie jako główne oświetlenie. Ja używam takiej żarówki do lampki do czytania. Bierze niewiele ponad 3W oświetla doskonale czytany tekst, za to nie przeszkadza innym.
Na oświetlenie główne polecam żarówki oprate na diodach SMD. Te diody świecą szerokim kątem i są bardzo odporne na temperaturę. Mam w domu modele EL-SMB09 z przetwornica impulsową i gwarantuję Wam że 4 takie żarówki o mocy 4,6W każda, potrafią skutecznie oświetlić pomieszczenie ok 20m2. Ostatnio firma która jest liderem w tej technologii na rynku europejskim wypuściła żarówkę która jest oparta na diodzie wielozłączowej typu COB. Jestem jedną z niewielu osób która kupiła tą żarówkę w przedsprzedaży i moim zdaniem jest to najlepsza żarówka LED jaką do tej pory widziałem.
Biorę pod uwagę oczywiście wydajność, cenę jakośc wykonania oraz zachowanie standardowego wymiaru halogenu.
Bo widzicie diody LED potrafią świecić nie gorzej niż źródła zarnikowe, problem jedynie w tym że diody dużej mocy wymagają dobrego chłodzenia co wymusza budowę ogromnych radiatorów. Dlatego też preferuję technologię SMD, ponieważ relatywnie do innych źródeł LED radzą sobie dobrze z temperaturą.
Mam nadzieję że komuś pomogą moje wypociny. Ledy się opłacają, oczywiście nie wszędzie, ale jeśłi świecimy gdzies średni 4 godz dziennie to warto w to zainwestować.

Offline

#3 227 03

skowyt
Administrator
Windows 7Chrome 48.0.2564.109

Odp: Żarówki LED

Myślę, że kolega wyczerpał całkowicie temat [dblpt]D

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
ragerpg - warez - neverhonorowi - wspanialestulecie - farmacja